Bali je indonéský ostrov. Je nejzápadnější z Malých Sund, leží mezi Jávou na západě a Lombokem na východě. Bali tvoří spolu s několika malými ostrovy jednu ze 33 indonéských provincií, hlavním a největším městem je půlmilionový Denpasar na jihu ostrova. Na Bali žije většina příslušníků indonéské hinduistické menšiny. Protože v případě Bali jde o směs hinduismu a místní tradiční víry, hovoříme o balijském hinduismu. Ostrov je také největší turistickou destinací v Indonésii, známou uměním tance, hudby, sochařstvím, malbami, výrobky z kůže a kovotepectvím.

Svátky a slavnosti

Život na ostrově ovlivňují nálady Bohů i démonů a tak ceremonie a slavnosti, které je oslavují, tvoří jednu ze základních ingrediencí Bali. Jsou tím, co činí Bali tak poutavým a exotickým, protože tradice a rituály se tu opravdu žijí a nejsou jen efekt pro pobavení turistů. Balijský kalendář se nazývá Pawukon a tvoří ho 6 měsíců a dohromady má celkem 210 dní. Týdny v roce mají porůznu dní a každý z těch dnů je něčemu zasvěcen a je vhodný pro určité rituály a situace. Balijci si velmi zakládají na dodržování svých tradic a úctu Bohům projevují takřka na každém kroku.


Petr Morcinek Mexico_01

Mexiko

Země s jedinečnou kulturou, báječná dovolená! Ochutnáte místní speciality, odpočinete si na bělostných plážích Karibiku a poznáte starobylé památky.

Petr Morcinek Madeira_01

Madeira

Toto místo je skutečným rájem na zemi. Samotný ostrov Madeira, podle kterého se nazývá celé souostroví, je přezdíván jako Ostrov věčného jara.

Petr Morcinek Azory_01

Azory

Dovolená na Azerských ostrovech je číslo jedna pro milovníky čistých pláží, nedotčené přírody i odpočinku v hotelových komplexech.